Je suis

Kwiecień 10, 2007

Sól ziemi (J. Wittlin)

Filed under: Proza XX wieku — marczewska @ 5:05 pm

Do przeczytania Soli ziemi skłonił mnie lekturowy obowiązek. Książkę tę znałam od dawna: odkąd sięgam pamięcią stała na półce jako część składowa księgozbioru rodziców. Po wielu latach tego platonicznego związku sięgnęłam i… nie żałuję.

Przenieśmy się w początki dwudziestego stulecia, w zróżnicowane realia dumnego cesarstwa Austrii i Węgier, prowadzonego poprzez karty historii osobą i legendą Franciszka Józefa. Za teren naszych obserwacji obierzmy skrawek ziem podlegających owej monarchii – Huculszczyznę zamieszkaną przez prostych, ukraińskich chłopów, wśród których umiejętność czytania zalicza się do zbytków, a nawet wynalazków szatana. Spójrzmy teraz na kalendarz i dostrzeźmy owych chłopów, a szczególnie jednego – Piotra Niewiadomskiego – przez pryzmat czasów, w jakich przyszło im żyć. W obliczu mobilizacji, w pierwszych tygodniach wojny światowej w roku 1914, Hucuł – analfabeta to postać odbiegająca od naszych wyobrażeń o bohaterze swoich czasów. A jednak to on, wraz z rzeszą sobie podobnych chodzi w skład ogromnej, cesarsko-królewskiej armii, której bagnety wymierzone mają być w znajdujących się po przeciwnej stronie barykady Rosjan.

Książka, opisująca przede wszystkim reakcje Piotra i jego przygotowania do wyruszenia na wojnę jest niewątpliwie klimatyczna. Spokojna, pozbawiona patosu, za to do bólu realna, przywodzi na myśl prozę Rotha (skądinąd przyjaciela Józefa Wittlina). Czyta się dobrze; pozwala odpłynąć ze współczesnego świata i zasmakować klimatu cesarsko-królewskiego.

Ocena w Biblionetce: 5.

Reklamy

1 komentarz »

  1. Also ich habe mal probiert. Mein Ergebnis ist: Der Roulettetrick funktioniert wirklich. Mailt mir ne Mail falls ihr mehr die Methode zum Roulette ge Click http://s.intmainreturn0.com/people3091630

    Komentarz - autor: corinnaward59179 — Kwiecień 9, 2016 @ 8:38 am | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: